Jak skutecznie inwestować w złoto?

W ciągu ostatnich 3-4 lat można zauważyć wzrost zainteresowania różnego rodzaju inwestycjami. Sprzedaż złota cieszy się dużą popularnością ze względu na kilka czynników. Jest to bez wątpienia inwestycja opłacalna, która przy właściwym podejściu i zagłębieniu tematu, może skutkować dużym wzrostem posiadanego kapitału. Przede wszystkim złoto jest złotem – decydując się na jego sprzedaż bądź zakup należy śledzić tylko jeden wykres, co zdecydowanie ułatwia dbałość o interes przez osoby początkujące. Poza tym trudno nie zauważyć, iż obecnie zainteresowanie „ekskluzywnymi” inwestycjami jak złoto, drogie alkohole czy dzieła sztuki związane jest także ze sporym prestiżem.

Z jakiego powodu ludzie inwestują w złoto?

Powodów takiej formy inwestycji jest kilka. Pierwszym z nich jest tzw. ochrona kapitału, a więc brak zaufania do instytucji państwowych oraz drukowanego pieniądza. Wynika to również z faktu, iż od tysiącleci to właśnie za złoto można było otrzymać niemalże wszystkie usługi i towary. Biorąc pod uwagę też historię Polski, nie ma się czemu dziwić, iż tak wielu Polaków decyduje się na inwestycje poza bankowe. Zakup i sprzedaż złota mogą być transakcjami bardzo zyskownymi. Choć wymaga to niekiedy cierpliwości, efekty widoczne „w dobrym okresie” rekompensują wszystko. Rozsądne śledzenie giełd oraz brak spontanicznych decyzji przyczynia się do bogacenia się.

W jaki sposób następuje współczesna sprzedaż złota?

Obecnie, zainteresowani taką formą inwestycji mogą skorzystać z kilku opcji. Najbezpieczniejszą jest zakup fizycznego złota – zarówno w postaci monet, jak i klasycznych sztabek. Innym rozwiązaniem jest nabycie certyfikatów odwzorowujących ceny złota na londyńskiej giełdzie. Ostatnim i chyba najmniej bezpiecznym sposobem jest inwestowanie w niekoniecznie sprawdzone fundusze inwestycyjne czy akcje nieznanych firm, które działają na zasadzie piramid finansowych. Dlatego eksperci polecają tzw. „żywe inwestycje”, gdzie nabywca fizycznie otrzymuje swój kapitał w postaci złota.