Niewiele osób się tym interesuje, ale numizmaty to nie tylko ciekawe hobby, ale też interesująca inwestycja. Skup numizmatów z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Wiele osób nie zbiera ich ze względu na walory estetyczne, ale na ich potencjalną cenę. Choć wielu może wydawać, że na monetach nie można zarobić tyle, co np. na złocie, to nie jest to prawda.
Dlaczego skup numizmatów nabiera na popularności?
Pomijając już fakt samej historycznej wartości tych przedmiotów, wiele osób widzi w nich potencjalnie ciekawą formę inwestycji. Wiele monet historycznych jak np. “5 ZŁ GŁOWA KOBIETY 1932 ZE ZNAKIEM MENNICY” potrafią sięgać ceny nawet 2000zł. Zdarza się jednak, że można takie monety kupić po kilka złotych, ponieważ ludzie nie znają ich wartości. Ze względu na to, że jest wielu pasjonatów takich monet, rynek ten bardzo dobrze życie, co przyciąga wielu inwestorów, którzy jeszcze pobudzają go jeszcze bardziej.
Atrakcyjność tego rynku polega też na niskim progu wejścia. Choć istnieją monety warte tysiące złotych, często wypuszczane są monety kolekcjonerskie przez różne mennice. Monety takie nie są zawsze dużo warte na początku, dopiero po kilku miesiącach zaczynają zabierać na wartości. Przyciąga to wielu młodych inwestorów, którzy dopiero budują swój kapitał. Do tego pojawia się kwestia tego, że dużo ciężej jest tu o oszustwa, jeśli tylko korzystamy z oficjalnych mennic. Oczywiście, wciąż znajdą się oszuści, jednak dużo łatwiej jest tutaj zweryfikować czy moneta jest oryginalna, niż np. sprawdzić, czy naszyjnik jest zrobiony z czystego złota.
W co można inwestować poza monetami?
Skup numizmatów nie dotyczy tylko monet. Wartymi zainwestowania są także banknoty, o czym świadczy ostatnia sytuacja w legnicy. Został tam wypuszczony banknot 0 euro, którego wartość zakupu 29 sierpnia wynosiła 20zł, dzisiaj jego wartość to już 200zł. Pokazuje to, jak niepozornie proste inwestycje, mogą przynieść nam spory dochód. Wiele wskazuje na to, że tak jak kiedyś monety zyskiwały na popularności, tak samo banknoty w niedalekiej przyszłości też będą zyskiwać.
Źródło: artar.com.pl