Czym zajmuje się pracownik kliniki psychologicznej?

Psycholog to zawód, który polega na diagnozowaniu psychologicznym. Diagnoza tworzona jest dzięki szczegółowemu wywiadowi z pacjentem. Często jest uzupełniona również testami psychologicznymi. Ten artykuł dostarczy informacji na temat tego, kim jest psycholog oraz czym on się zajmuje.

Kto to psycholog?

Psycholog to osoba po ukończeniu studiów jednolitych magisterskich lub I i II stopnia na kierunku psychologia. Zadania psychologa to przede wszystkim dwie kategorie podejmowanych działań. Pierwsza grupa to kompetencje i działania diagnostyczne. Druga grupa natomiast skupia się na świadczeniu pomocy psychologicznej. W przeszłości niestety zawód psychologa w ogóle nie cieszył się dobrą opinią. Na szczęście postęp sprawił, że w dzisiejszych czasach to się zmieniło – psycholog jest traktowany jako zawód zaufania publicznego.

Jakiej wiedzy dostarczają studia psychologiczne?

Studia psychologiczne dają możliwość zdobycia wiedzy, która dotyczy zachowań i procesów psychicznych, właściwości ludzkiej pamięci lub też technik walki ze stresem. Co więcej, kierunek uczy naprawdę wielu sposobów uczenia się i zapamiętywania oraz myślenia. Z pewnością studia psychologiczne pozwalają studentom dużo dowiedzieć się na temat funkcjonowania społeczeństwa. Więcej na ten temat na psychiatra-pruszkow.pl.

Kto powinien udać się do psychologa?

Celem psychologa jest przede wszystkim udzielenie pomocy w przeróżnych sferach życia pacjenta. Klinika psychologiczna w swojej ofercie ma wizyty u takich specjalistów jak:
1. Psycholog dla par, który skupia się na pomaganiu w rozwiązywaniu problemów w związku, na przykład uczy dostrzegać potrzeby partnera czy uczy dialogu.
2. Psycholog dziecięcy, który prowadzi terapię z dziećmi mającymi problem, na przykład z zaaklimatyzowaniem się w nowej szkole czy z oswojeniem się z rozwodem rodziców.
3. Psycholog sportowy, którego zadaniem jest przede wszystkim wsparcie podczas definiowania sukcesu i własnych możliwości. Pomaga on również zdrowo radzić sobie z porażką.
4. Psycholog dla młodzieży, który zazwyczaj zajmuje się dyskusją na temat aktualnych problemów życiowych pacjentów.