Panele poliwęglanowe – czym są?

Aby utworzyć materiał idealny, koniecznie trzeba włożyć wiele pracy w jego opracowanie. Trwałość, tekstura, odporność na warunki atmosferyczne, koszty produkcji – wszystkie te elementy mają ogromne znaczenie, kiedy nowe tworzywo wchodzi na rynek. Obecnie panuje trend na tworzywa sztuczne, głównie te wytwarzane z żywic poliwęglanowych. Dzięki precyzyjnej obróbce, panele poliwęglanowe tego typu coraz częściej stosowane w różnego rodzaju konstrukcjach.

Zamiennik dla szkła?

Wypolerowane panele poliwęglanowe posiadają wiele cech wspólnych z klasycznym, powszechnie znanym szkłem. W odróżnieniu od tego materiału, cechują się one jednak znacznie większą wytrzymałością na uderzenia mechaniczne, są także sztywniejsze. Pod względem parametrów takich jak przepuszczanie światła, panele te wypadają całkiem dobrze – ich głównym atutem jest jednak termoizolacja. Zastosowanie tego typu paneli w nowoczesnej szklarni to najlepszy sposób, aby utrzymać wewnątrz prawidłową temperaturę bez konieczności wydania dużej ilości pieniędzy na rozbudowany system wentylacyjny.

Inne zastosowania paneli poliwęglanowych

Jak na nowoczesne tworzywo sztuczne przystało, panele z poliwęglanu mogą być wykorzystane na bardzo różne sposoby. Najczęściej spotyka się je jako szyby w przypadku wyjątkowo dużych okien, gdzie zwykłe szkło, pozbawione dodatkowego wzmocnienia, byłoby zbyt narażone na uszkodzenia. Poza tym, poliwęglan jest powszechnie używany jako materiał izolacyjny, szczególnie w dużych budynkach. Prawidłowo wykonana izolacja to najłatwiejszy sposób, aby oszczędzić na ogrzewaniu.