Jak zorganizować ślub i wesele w plenerze?

Niegdyś młoda para stawała przed prostym wyborem – albo ślub w urzędzie albo w kościele. Obecnie coraz bardziej modny staje się ślub i wesele w plenerze. Nierzadko jednak pary rezygnują z tej opcji, uważając, że wiąże się ona ze zbyt dużą ilością formalności.

Jak zorganizować imprezę w plenerze?


Marząc o ślubie nad brzegiem morza, na szczycie gór czy choćby we własnym ogrodzie, dopełnić należy kilku formalności. Dzięki nowelizacji ustawy, od 2015 r. ślub i wesele w plenerze dostępne są już prawie bez ograniczeń. Należy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami, które w przypadku ślubu cywilnego wynoszą najczęściej 50% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.
Nieco trudniej wygląda możliwość otrzymania sakramentu małżeństwa w plenerze w przypadku ślubu kościelnego lub konkordatowego. Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego, ślubu nie można udzielić w miejscu, które nie jest uświęcone.

O czym koniecznie należy pamiętać?


Ślub i wesele w plenerze brzmi jak bajka, jednak bywa, że okoliczności mogą być niesprzyjające. Warto zatem pamiętać o kilku szczegółach, które pomogą Wam podczas wedding planner:

  1. plan B – zadaszone miejsce, gdzie można przenieść imprezę w razie niespodziewanego załamania pogody
  2. zapewnienie komfortu wszystkim gościom – idealne będą drewniane podesty do tańca, namioty chroniące przed słońcem i nagrzewnice na wieczorny chłód
  3. zatrudnienie lub wyznaczenie osób odpowiedzialnych za ustawienie i uprzątnięcie wszystkiego po zaślubinach

Czy warto organizować ślub w plenerze?


Jeśli marzeniem młodej pary jest wypowiedzenie sakramentalnego „tak” w konkretnym miejscu, to warto dążyć do realizacji tego zamierzenia. Nawet jeśli formalności wydają się być kłopotliwe, to dobry doradca lub konsultant ślubny pomoże przejść przez nie gładko. A wspomnienia i zdjęcia pozostaną już na zawsze.